Close
Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Prof. Dr. Kadir GÜLER

1969 yılında Samsun’un Terme ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Samsun’da, orta ve lise öğrenimini Terme’de bitirdi. 1993 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1994 yılında Gazi Üniversitesi Çorum İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı’na araştırma görevlisi olarak girdi. Yüksek lisans öğrenimini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Hadis Anabilim Dalı’nda "Hadisler Açısından Bid'at" konulu teziyle tamamladı (1996). 1996 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Hadis Anabilim Dalı’nda doktora çalışmalarına başladı ve 2002 yılında "Ehl-i Hadisin Düşünce Yapısı" konulu teziyle doktor oldu. 17.12.2002 tarihinde Çorum İlahiyat Fakültesi’nin Hadis Anabilim Dalı’na Öğretim Üyesi (Yrd. Doç. Dr.) olarak atandı ve 20.01.2010’da da Doçent oldu. 04.03.2015 tarihinde Profesör olan Gürler, halen Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevine devam etmekte olup, evli ve iki çoçuk babasıdır. 

3 İçindekiler catalog.viewmode.grid 4 İçindekiler catalog.viewmode.grid catalog.viewmode.list

HADİS VE SÜNNET ANLAYIŞIMIZ

Prof. Dr. Kadir Gürler ANADOLU AY YAYINLARI “Hadis ve Sünnet Anlayışımız” isimli kitabımızda hadis ve sünnetle ilgili bazı konuları ele aldık. Bilinçli olarak tartışmalı konulara girmediğimiz bu çalışmamızda, genel bir değerlendirme yapmaya çaba gösterdik. Kitabımızın ilk bölümünde hadis, sünnet ve re’y kavramlarını ele alarak, bu kavramların kelime ve terim anlamlarını verdik. Hadis ilminin temel yapı taşlarından olan “hadis ve sünnet” ikilisini açıklarken, bunların yanı sıra “re’y” kavramına da değinmenin önemli olacağını düşündük. Zira hadis ve sünneti tanıtırken, re’yden söz etmemek ciddi bir eksiklik olurdu. Çünkü özellikle de fıkhî/hukûkî problemlerin çözüme kavuşturulması sırasında gerçekleşen “içtihat” faaliyetlerini re’yden uzak düşünmek mümkün değildir. Ayrıca hadis-sünnet-re’y üçgeninde, diğer âlimlerimize göre re’yi biraz daha farklı boyutlarda kullanan hanefî ulemâsının bu çerçevedeki konumunu da örnekler eşliğinde kısaca anlattık.
10,50 ₺ 14,00 ₺

HADİS VE SÜNNET TEMEL KAVRAMLAR-TARİHÇE

Yayın Tarihi 2018-02-19 ISBN 6058223691 Baskı Sayısı 1. Baskı Dil TÜRKÇE Sayfa Sayısı 344 Cilt Tipi Karton Kapak Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı Boyut 13.5 x 21.5 cm
23,02 ₺ 31,00 ₺