Close
Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Fatih ACAR

22 Mart 1966’da Samsun’un Lâdik ilçesinde doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi memleketinde okudu. Lisansını, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünde yaptı ve 1986’da mezun oldu.Yüksek lisansını ise Uludağ Üniversitesi Mali Hukuk Ana Bilim dalında tamamladı. Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörlüğü sınavını kazanarak 1988’de İstanbul Grup Başkanlığına atandı.
 
1995-1997 yılları arasında Bursa Defterdar Yardımcılığı görevini yürüttü.
 
1998’de “vergi” konusunda inceleme ve araştırma yapmak üzere 9 ay süreyle İngiltere’ye gönderildi. Yurt dışı görevi dönüşünde, Gelirler Kontrolörleri İstanbul Grup Başkanlığı Gelirler Kontrolörü olarak kamu hizmetine devam etti.
 
2003’te Bursa Defterdarlığına; 2004’te Adana Defterdarlığına; 2005’te, 05.05.2005 tarih ve 5345 sayılı Kanunla kurulan Adana Vergi Dairesi Başkanlığına atandı.
 
2007’de Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevine getirilen Fatih Acar; 2008-2009 yıllarında Sosyal Güvenlik Reformunun hayata geçirilmesi ve teşkilatın kurulması sürecinde Kurum Başkan Vekilliği görevini yürüttü. 26 Ekim 2011 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, 23.02.2013 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarlığı, 02.04.2014 tarihinde Başbakanlık Müşavirliği görevlerine atandı.
 
22.03.2016 tarihinde emekli oldu.
 
Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörleri Derneği İstanbul Şube Başkanlığı, Vergi Sorunları dergisi Genel Yayın Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.
 
“Petrol Mevzuatı ve Muhasebesi” ile “A.Ş. Kâr Dağıtımı ve Vergilendirme” konulu iki ayrı tez çalışması bulunan Acar’ın “vergi” ve “ekonomi”yle ilgili kaleme aldığı çok sayıda makalesi bulunmaktadır.
 
Adana Vergi Dairesi Başkanlığı yaptığı dönemde Kalite Geliştirme Ekibinin katkılarıyla hazırlanan “Toplam Kalite Yönetimine Bakış” isimli eserinin yanında, “Vergi ve İstihdam Politikası Açısından Kayıt Dışı Ekonomi” “Mükelleflerin Ödevleri ve Hakları”, “Hükümet Programları ve Kalkınma Planlarında Sosyal Güvenlik” , “ Hükümet Programları ve Kalkınma Planında Tarım”, “Türkiye’nin Sosyal Güvenlikle İmtihanı”, “Tüm Yönleriyle Belediye Gelirleri”, “Emlak Vergisi Rehberi” adlı kitapları bulunmaktadır.
 
Evli ve biri kız, ikisi erkek 3 çocuk babası olan Acar, İngilizce bilmektedir.
3 İçindekiler catalog.viewmode.grid 4 İçindekiler catalog.viewmode.grid catalog.viewmode.list

YÖNETİCİLİĞİN VE BAŞARININ ANA KRİTERLERİ

Fatih Acar ANADOLU AY YAYINLARI Söylenmiş sözleri söylemiyoruz. Fakat bugün ihtiyaç olduğunuzu gördüğümüz hususlara dikkat çekmeye çalıştık. Biliyoruz ki, yerinde ve zamanun söylenen doğru söz güneş gibidir.
7,43 ₺ 10,00 ₺